Idre Fjäll har fått en flygande start på vintersäsongen med ett ökat gästantal och fler dagsbesökare än någonsin.
Inför kommande sportlovsveckor ser bokningsläget fortsatt starkt ut.
"Trots väderutmaningar har vi haft en fantastisk start på säsongen. Under jul- och nyårsveckorna har vi aldrig tidigare haft så många gäster i vårt skidsystem. Vi ser en omsättningsökning på 20 procent och våra besökares nöjdhet ligger på en mycket hög nivå", säger Tommy Halvarsson, Marknad- och kommunikationsansvarig på Idre Fjäll.
Redan i oktober öppnade Idre Fjäll för både alpin- och längdskidåkning. Under hösten besökte åkare från 42 nationer anläggningen för att träna och tävla. Idre Fjäll är en av få platser i världen som erbjuder träningsmöjligheter inom fem discipliner – skidskytte, längdskidåkning, skicross, puckelpist och alpint.
"Vi är i princip ensamma om att kunna erbjuda så här breda träningsmöjligheter under hösten. Responsen från både nationella och internationella träningsgrupper har varit fantastisk, och det har varit häftigt att se både bredden och spetsen på de åkare som besökt oss", menar Martin Westblad på Idre Fjäll.
Under de kommande veckorna väntas tusentals sportlovsfirare fylla backarna. Idre Fjäll fortsätter även sitt engagemang för Barncancerfonden genom initiativet Ski of Hope, där skidåkare ges möjlighet att bidra till forskningen genom sitt deltagande.
"Det är otroligt roligt att vintersäsongen har fått en så stark start, och vi ser fram emot både sportlovsveckorna och en lång, härlig vårvinter", säger Calle Enarsson, tillförordnad VD på Idre Fjäll.
Vintersäsongen på Idre Fjäll pågår fram till den 27 april.