Kom och åk längd med Lager 157 Ski Team på Idre Fjäll. Våra läger riktar sig till dig som vill slipa på din skidteknik med hjälp av erfarna proffs, samtidigt som du får en mysig helg i fjällen.
Fira säsongsavslutning med Lager 157 Ski Team på Idre Fjäll med skidåkning och teknikträning. Lägret passar alla som gillar längdskidåkning – nybörjare som storstakare, kvinnor som män, barn som vuxna. Njut av den sista vårskidåkningen och samtidigt få en perfekt start på det nya träningsåret.
Anton Järnberg, sportchef för Lager 157 Ski Team, är huvudledare för lägret. Med sig har han Marcus Laggar som är materialansvarig samt flera teamåkare. En perfekt långhelg för dig som vill njuta av den sista vårskidåkningen och samtidigt få en perfekt start på det nya träningsåret.
Datum: 25-27 april 2025.
Pris: 5500 kr för del i dubbelrum, 6000 kr för enkelrum.
15.00 Skidåkning: Teknikträning i grupp
18.00 Middag
19.00 Föreläsning: Vägen till Ski Classics, så gör eliten
19.30 Föreläsning: Material
07.00 Morgonpass i gymmet: Skidspecifik styrka
08.00 Frukost
09.00 Skidåkning: Teknikträning i grupp
11.30 Lunch
12.30 Föreläsning: Rullskidor
13.00 Föreläsning: Skidteknik
15.00 Skidåkning: Privatlektioner
15.00 Drop-in workshop: Tekniker och metoder i vallaboden
16.00 Enskild träningsrådgivning
18.00 Middag
19.00 Föreläsning: Kost
19.30 Föreläsning: Bygga ett lag av individualister
07.00 Morgonpass i gymmet: Skadeförebyggande rörlighet
08.00 Frukost
09.00 Skidåkning: Teknikanalys blandat med egen åkning
11.30 Lunch och avslutning
Lägret arrangeras i samarbete med Lager 157 Ski Team, som även driver två professionella långloppsteam inom långloppscupen Ski Classics, där totalseger och den prestigefyllda gula västen har kammats hem åtta gånger.
157 Training är motionsgrenen i verksamheten med läger och tekniklektioner, men även personlig träning, föreläsningar och event. Här finns ett brett register av kunskap att tillgå. I ena änden den sortens spetskompetens som skapar vasaloppsvinnare och i andra änden alla de bästa verktygen för att nybörjaren ska få en bra start i spåret. Detta lyckas man med genom att kombinera kunskap och erfarenhet hos teamledningen med noggrann rekrytering av lägerledare. Läger och andra aktiviteter bygger alltid på gedigen kunskap och trevlig gemenskap i lika delar. Skidglädje och att få fler skidåkare i spåren är ledstjärnorna.